Ratanova sedacia súprava

Ratan alebo polyratan – ako sa líšia?

Ratanova sedacia súprava a polyratanový záhradný nábytok sú typom vybavenia, ktoré si získava čoraz viac priaznivcov. Práve tento typ nábytku najčastejšie volíme pri zariaďovaní priestoru terasy, balkóna či verandy. Obzvlášť obľúbeným riešením je moderný polyratan, ktorý pripomína prírodnú surovinu a zároveň má vlastnosti plastu, čím nahrádza lacný, no nevzhľadný plastový nábytok. Oba materiály sa používajú aj v interiérových vrkočoch. Preto stojí za to sa na ne pozrieť a zvážiť, či je lepší prírodný produkt alebo moderná obdoba.

Na čo sa používa ratan a polyratan?

Ratan a polyratan sa používajú hlavne na pletenie záhradného nábytku. Vyrábajú sa z nich prvky interiérového dizajnu, záhradné kvetináče, košíky a prakticky všetko, čo si vyžaduje použitie flexibilných, tkaných štruktúr. Ratan je prírodný materiál, ktorý sa používa na tkanie rôznych druhov výrobkov už po stáročia. Prvé ratanové vrkoče boli vyrobené už v staroveku, o čom svedčia nálezy z Ázie. Získava sa z rýchlo rastúceho horolezca z čeľade paliem – ratanu. Jeho rezanie nemá nepriaznivý vplyv na životné prostredie a plantáže ratanových paliem, ktoré sa dnes nachádzajú najmä na Cejlóne a Indii, sa rýchlo obnovujú.

Čo je to polyratan? No a pre kompenzáciu nízkej odolnosti ratanu voči meniacim sa klimatickým podmienkam bol na trh uvedený polyratan (umelý ratan, syntetický ratan, polyratan). Tento materiál je vyrobený z polyetylénu (konkrétne polyetylénové vlákno vystužené HPDE), ktoré je možné opätovne použiť v procesoch recyklácie.

Prírodný ratan má mnoho výhod

Dôležitou vlastnosťou ratanu je plasticita materiálu, ktorý sa získava vplyvom vody. Pôsobením pary sa vetvičky ratanovej rastliny stávajú poddajnými a zároveň si zachovávajú vysokú pevnosť. Ľahko sa s nimi pracuje a po vhodnom vysušení opäť získajú tvrdosť.

Ratanové vlákno sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti mechanickému poškodeniu, teplote a vlhkosti. Ratanový nábytok je estetický, extrémne ľahký, funkčný a nenáročný na údržbu pomocou handričky s jemným čistiacim prostriedkom. Nábytok je možné maľovať, ale žiaľ, v zime by sa nemal ochucovať vonku, pretože nie je mrazuvzdorný. Vplyvom nízkych teplôt môže ratan praskať a deformovať sa, najmä v stužkových vrkočoch. Ratanový nábytok vždy vyzerá originálne a prirodzene. Je to ideálny návrh do záhrady aj do interiéru.

Technoratan je moderný materiál

Jje materiál rovnako ľahký, estetický a ľahko sa čistí ako prírodný ratan. Rozdiel je však v jeho odolnosti, a čo k tomu patrí – voľnosti používania a skladovania. Technoratan má vyššiu pevnosť, odolnosť proti vlhkosti, UV žiareniu a dokonca aj nízkym teplotám. Preto je vždy kvalitná a dá sa v zime skladovať vonku. Navyše býva farbený hromadne, čo výrazne znižuje vyblednutie farieb na slnku. Pružnosť vlákien robí umelý ratan aj odolnejším voči mechanickému poškodeniu a výrobcovia odhadujú jeho životnosť až na 10-15 rokov. Bohužiaľ, zatiaľ čo ratan sa ľahko natiera, polyratan si musí zachovať pôvodnú farbu. Áno, na zvýšenie priľnavosti farby môžete použiť silné chemikálie, ale tento proces je dlhý, drahý a vyžaduje si napríklad ultrafialové ožarovanie, prípadne kúpanie v zmesi kyseliny chrómovej a koncentrovanej kyseliny sírovej.

Polyratan nevyžaduje údržbu

Rozdiel medzi polyratanom a nábytkom vyrobeným z čisto prírodných materiálov je aj v tom, že polyratanový záhradný nábytok nie je potrebné nijako udržiavať – ​​pred sezónou aj po nej. Polyratan je navyše vysoko odolný voči rôznym druhom nečistôt, vrátane tých intenzívnych, napríklad od tuku, malinovej šťavy alebo červeného vína. Neuškodí jej ani účinok soli. Upratovanie? Polyratanový nábytok stačí utrieť vlhkou handričkou alebo jednoducho pokropiť vodou zo záhradnej hadice.

Drahšie, ale odolné

Ratan a polyratan sú drahšie riešenia ako plast, ktorý bol donedávna v móde. Sú to však materiály ako stvorené na sólo použitie, tak aj na kombinovanie s kožou, látkami, drevom či nerezom. Kombinácie materiálov dodávajú výrobkom štýl, funkčnosť a eleganciu. Umelý aj prírodný ratan sa úspešne používa na vypletanie ďalšieho vybavenia, ako sú boxy a koše, ktoré sa výborne hodia na úpravu nielen terasy či balkóna, ale aj obývačky. Určite sa oplatí investovať do estetického a odolného nábytku z technoratanu a ratanu, ktorý bude nielen lahodiť oku, ale predovšetkým nám bude slúžiť dlhé roky.

Zobrazujú sa všetky 4 výsledky