jedalensky stol
Nezaradené

Kuchyňa a jedáleň

Kuchyňa a jedáleň

Nábytok do kuchyne a jedálne Jedáleň je v dnešnej dobe veľmi dôležité, aj keď trochu podceňované miesto. Všetko preto, že nie každý byt má dostatok miestností na pridelenie jednej z nich. A čo tak spojená kuchyňa a jedáleň s obývačkou? Ak sa však nemôžete pochváliť veľkým domom či bytom, oplatí sa zariadiť aspoň jedálenský kút spojený s obývačkou či kuchyňou. Dá sa oddeliť zástenou alebo kuchynským ostrovčekom, ktorý poslúži aj ako pracovná doska či stôl.

Jedálenský stôl

Bez ohľadu na to, či si zariaďujete jedáleň, kuchyňu alebo obývačku s kuchynským kútom, určite sa pýtate, aký nábytok do jedálne zvoliť, aby jej dodal jedinečnú atmosféru. Samozrejme, najdôležitejším kusom nábytku v tejto miestnosti je praktický jedálenský stôl. Ak interiér nie je veľký, oplatí sa rozhodnúť pre rozkladací model – keď vás navštívi rodina alebo priatelia, môžete všetkých usadiť za jeden stôl. Tento kus nábytku by nemal byť príliš veľký, potom bude len prekážať. Nemôže však byť príliš malý – v tomto prípade budú ľudia, ktorí s ním jedia, jednoducho nepohodlní a príliš preplnení.

Optimálna šírka jedálenského stola je cca 90-100 cm, vďaka čomu naň ľahko položíte riad s jedlom. Ak vaša jedáleň nie je príliš veľká, oplatí sa kúpiť okrúhly alebo oválny stôl. V takomto interiéri bude pôsobiť oveľa lepšie. Jedálenský stôl vám má slúžiť dlhé roky, preto by mal byť odolný – to zaručujú kvalitné materiály, ktoré boli starostlivo zušľachtené.

Stoličky do kuchyne a jedálne

Pohodlné stoličky sú ďalším nevyhnutným kusom nábytku do jedálne. Ktoré jedálenské stoličky je najlepšie kúpiť? Stojí za to venovať pozornosť skutočnosti, že nemusia byť kompletné so stolom. Ba čo viac – môžu byť jeho opakom. Pri drevenom jedálenskom stole privítame napríklad: stoličky z plastu, priehľadné stoličky duchov, ktoré sú mimoriadne obľúbené už niekoľko sezón, alebo biele plastové stoličky v škandinávskom štýle.

Jedálenské stoličky môžu byť tiež čalúnené. Tento pohodlný nábytok sa hodí najmä do domácností, kde sedenie za stolom nekončí jedením. Po jej skončení sa o dojmoch z plynúceho dňa podelia niekedy rodinní príslušníci spolu s hosťami inokedy. Nemenej zaujímavým riešením by boli stoličky s podrúčkami, ktoré poskytujú viac pohodlia, no môžu zabrať o niečo viac miesta. Samozrejme, stôl a stoličky nie sú jedinými kusmi jedálne, ktoré si musíte kúpiť.

Osvetlenie kuchyne a jedálne

Dôležité pri úprave jedálne je aj osvetlenie – lampa nad stolom a bočné osvetlenie v podobe nástenných svietidiel, ktoré vytvoria v interiéri neopakovateľnú atmosféru. Vo všetkých svietidlách sa oplatí použiť žiarovky, ktoré vyžarujú svetlo s teplou farbou, pretože pokrmy vyzerajú oveľa prirodzenejšie, a tým aj chutnejšie! Je mimoriadne dôležité, aby bola doska stola osvetlená rovnomerne – ideálnym riešením by bolo nainštalovať lampu, ktorá by bola vycentrovaná dosť nízko nad ňou.

Komody a poličky do kuchyne a jedálne

Nemôžete zabudnúť, že pri stole je príborník alebo komoda – budete si do nich môcť uložiť riad, sklo, obrúsky a obrusy. Farba nábytku by mala byť zladená s farbami interiéru. Jedáleň zariadenú v klasickom štýle skvele doplní kvalitný drevený nábytok, ktorý možno kombinovať so sklenenými alebo kovovými prvkami. Ak však vo vašom interiéri bude dominovať futuristický štýl, spadajúci do zóny minimalizmu, oplatí sa zvoliť sklenené prvky – dostupné sú v rôznych farbách a odtieňoch.

V našej bohatej ponuke nájdete riešenia, ktoré budú fungovať v menších aj väčších jedálňach. Rôzne štýly, starostlivo vybrané materiály a univerzálne farby znamenajú, že si tu nájde to svoje mnoho ľudí.

Kuchyňa

Kuchyňa

Úzka kuchyňa je veľká výzva! Nielen, že je zvyčajne malý, ale aj nezvyčajný. Človek, ktorý to zariaďuje, sa len ťažko rozlúskne. Úzka kuchyňa si vyžaduje vhodný plán. Na to, aby ste si s jej zariadením poradili, však stačí pár trikov. O niektorých z nich si povieme o chvíľu. V dnešnom príspevku sa však najviac zameriame na odpoveď na otázku: ako sa zmestí stôl do úzkej kuchyne a z čoho si môžeme vyberať s prihliadnutím na modely kuchynských stolov.

Ako zariadiť úzku kuchyňu

Kuchyne založené na úzkom pláne nájdete najčastejšie v bytoch v blokoch. Majitelia takýchto miest veľmi dobre vedia, že zariadiť malú funkčnú kuchyňu nie je jednoduché. Našťastie existuje niekoľko trikov, ktoré vám umožnia využiť túto miestnosť na maximum. V prvom rade stojí za výber kuchynského nábytku podľa veľkosti. Využime priestor naplno, najlepšie až po strop. Vďaka tomu získame priestor na uloženie ďalšieho riadu či produktov. Mali by sme dbať aj na správne stropné osvetlenie a na to, aby bola kuchyňa čo najsvetlejšia. Nábytok vo vysokom lesku (od ktorého sa odráža svetlo!) Pomôže opticky zväčšiť úzku kuchyňu.

Čo ešte môžeme urobiť? Domáce spotrebiče vyberajme s neštandardnými, menšími ako tradičnými rozmermi, aby nezaberali priveľa miesta. Všetky kompaktné riešenia sú cenovo najdostupnejšie! Rozhodnime sa aj pre jednoduchý štýl aranžovania. Moderný minimalizmus bude najlepší. V malých kuchyniach je mimoriadne vhodné uplatniť zásadu „menej je viac“. Okrem múdreho plánovania priestoru a udržiavania poriadku treba najviac dbať na funkčnosť nábytku.

Správny nábytok je kľúčom k úspechu Už sme si povedali, že ak je naša kuchyňa obzvlášť poddimenzovaná, je najlepšie použiť nábytok na mieru. Zdôraznime, že nemôžu byť príliš hlboké, pretože vzhľadom na úzky priestor sa budeme snažiť ušetriť čo najviac centimetrov na šírku. Ak dáme cez celú jednu stenu kuchynské skrinky a základné vybavenie, na druhej strane nám zostane miesto na dosku. Aby sa zachovala konzistencia usporiadania, je najlepšie kupovať domáce spotrebiče v vstavanej verzii.

Ďalším trikom, ktorý sa v úzkej kuchyni oplatí použiť, je vzdať sa úchytiek na skrinkách v prospech tých, ktoré sa uzatvárajú systémom tip-on (hovorovo „cvak“). Maximalizujme priestor v rohoch inštaláciou rohových skriniek. Skvele poslúžia aj systémové zásuvky, ktoré vám umožnia uložiť množstvo kuchynských doplnkov a potravín. Okrem toho by každá kuchyňa potrebovala kuchynské stoličky a vhodný praktický stôl. Aký by však mal byť úzky kuchynský stôl, aby mohol bez prekážok stáť aj v malej miestnosti?

Kuchynské linky

Kuchynské linky

Kuchyňa je srdcom každého domova. Nie je to len miesto, kde varíme a jeme, ale stretávame sa aj pred prácou a spánkom. Slovné spojenie „kuchynské linky“ je veľmi často vyhľadávané používateľmi na internete. Niet sa čomu čudovať, veď kúpa kuchynskej linky je jednou z priorít nielen pre mladé páry, ale aj pre investorov, ktorí rátajú so ziskami z neskoršieho prenájmu. Tí často hľadajú najlacnejší kuchynský nábytok štandardu Ikea + alebo podobne, aby znížili náklady spojené so zariaďovaním celého bytu.

Investori zvyčajne kupujú malé byty s malou kuchyňou, čo si vyžaduje špeciálny nápad na usporiadanie. Interiéroví dizajnéri, ktorí ich podporujú, si často kladú otázku, aký nábytok si vybrať do malej kuchyne? Problém malej kuchyne je dilemou aj pre ľudí žijúcich v panelákoch. prečo? Kuchyňa v paneláku býva úzka a zle usporiadaná. V praxi to znamená, že je ťažké efektívne spravovať priestor. Plánovanie usporiadania takéhoto priestoru je v podstate kompromisom. Tu si nemôžeme dovoliť sofistikované riešenie. Zamerať by ste sa mali na komfort používania, a to tak, aby sme sa pri varení aj upratovaní ľahko dostali na akékoľvek miesto v kuchyni.

Problémy zvyšujú kreativitu a vedú k dômyselným riešeniam Medzitým, na rozdiel od vzhľadu, nábytok pre malú kuchyňu sa príliš nelíši od toho, čo sa navrhuje pre zvyšok. Samozrejme, do značnej miery sme limitovaní úžitkovou plochou menšej miestnosti, s ktorou je potrebné v tomto prípade nakladať veľmi pedantne. Prvá dilema súvisí s bohatstvom nášho portfólia.

Väčšinou vyberáme nábytok, ktorý je použitý do kuchyne alebo nový. V prvom rade by sme sa však mali vážne zamyslieť nad tým, ako by podľa nás mala vyzerať samotná kuchyňa. Nápad je najdôležitejší a ak ho nemáme, možno stojí za zváženie najať si interiérového dizajnéra. Prirodzene, malá kuchyňa navrhuje jednoduché riešenia. Ide o to, aby sme v tejto malej miestnosti vybudovali využiteľný priestor, ktorý môžeme pohodlne využívať. Problémy vedú k dômyselným riešeniam.

Zariadiť malú kuchyňu, aj keď je to v praxi dosť náročná výzva, zvyšuje našu kreativitu a podnecuje našu fantáziu, vďaka čomu dokážeme vyberať optimálne riešenia. Po prvé, domáce spotrebiče sú zvyčajne obmedzené na to, čo je potrebné. Čoraz častejšie sa snažíme venovať pozornosť výške kuchynského nábytku. V tomto prípade to nesmieme preháňať. Priestranné budovy sú samozrejme dôležitým faktorom pri zariaďovaní malej kuchyne, ale tu použite zdravý rozum.

Mimoriadne dôležitým prvkom sú kvalitné kuchynské skrinky, ktoré, ak sú dobre naplánované a usporiadané, môžu ovplyvniť priestor a pohodlné používanie. Malé kuchyne sú minimalistické riešenia, charakteristické pre škandinávske krajiny. Čo odlišuje kuchyňu v škandinávskom štýle? V prvom rade pestré farby, minimálna výbava, priestor a vysoký komfort používania. Niet pochýb o tom, že malé kuchyne nemajú rady tmavé farby. Toto je jedno z najdôležitejších pravidiel.

Kľúčový význam kuchynských skriniek v malých kuchyniach

O kuchynských skrinkách sme sa zmienili vyššie. Úloha, ktorú môžu hrať v malých kuchyniach, je významná. Cenným náznakom môže byť fakt, že kuchyne s presklenými dvierkami opticky zväčšia úžitkovú plochu. Závesné skrinky nebudú vždy dobrým riešením. Malo by sa pamätať na to, že malá kuchyňa postavená na jednej stene sa môže vizuálne javiť ešte menšia, ako v skutočnosti je. Otvorené police preto môžu byť lepšou voľbou. Kapacitne by sa mala znížiť aj funkčnosť skriniek. Omáčku z jedál si predsa nemôžeme dovoliť vidieť na kuchynskej linke, pretože nevyzerá esteticky. Stojí za zmienku, že by sme si nemali kupovať skrinky s platformami, ale nohami.

Farby a osvetlenie ako prvky, ktoré budujú priestor

Farba interiéru v prípade malej kuchyne zohráva nespochybniteľnú úlohu. Biela dodáva na pocite priestrannosti. Svetlé steny, závesy, biely nábytok so stolovou doskou nám umožnia vizuálne zväčšiť priestor aj malej kuchyne. Mali by sme sa snažiť aj o poriadok a ergonómiu, aby úžitkový priestor pôsobil uprataným dojmom. Dôležitým prvkom je určite aj osvetlenie. Zdá sa, že v ére moderného dizajnu svietidiel by malo byť aj praktické a funkčné. Stojí za to premýšľať o svietidlách zabudovaných do kuchynského nábytku, pretože centrálne svietidlo neosvetlí ani malý kuchynský priestor. Tento problém určite vyriešia svetelné pásy alebo LED svietidlá zavesené vedľa kuchynského nábytku.

Jedálenské stoly

Jedálenské stoly

Jedálenské stoly musia byť praktické. Začnime tým, že jedálenské stoly pre malú kuchyňu musia zaručiť pohodlie pri používaní. Nemá zmysel zavádzať do aranžmánu stôl, ktorý nebude plniť svoju funkciu, bude sa kývať alebo sťažovať pohyb. V prvom rade sa rozhodnime, na čo bude stôl v úzkej kuchyni slúžiť. Ak len na prípravu jedál, nemusí mať pôsobivú veľkosť. Ak s ním však mienime jesť, bolo by dobré, keby mal povrch, ktorý by zabezpečil komfort pri používaní príboru.

V druhom prípade musia byť súčasťou kuchyne aj kuchynské stoličky. V ideálnom prípade budú mať nekomplikovaný tvar a budú vyrobené z ľahkého materiálu (napr. polypropylén). Senzačným riešením sú skladacie stoličky, ktoré po dojedení môžete zložiť a zasunúť za skrinky, prípadne priložiť k stene. Čo sa týka tvaru nášho kuchynského stola, vezmime do úvahy fakt, že „úzka kuchyňa“ nemusí nutne znamenať „úzky stôl“. Podľa usporiadania nábytku si môžeme vybrať malý štvorcový stolík, ktorý z hľadiska využitia pôsobí mimoriadne dobre.

Skladací jedálenský stôl namontovaný na stenu Pri zariaďovaní kuchyne je väčšinou na prvom mieste voľne stojaci nábytok (stôl a stoličky). Ale stále máme veľa nápadov na stôl v malej kuchyni. V niektorých miestnostiach môže byť takmer jedinou možnosťou pripevnenia skladacej stolovej dosky na stenu. Výhodou tohto prístupu je, že stôl sa rozloží len vtedy, keď je to skutočne potrebné, napríklad pri rannej káve alebo večeri.

Skladací jedálenský stôl pre malú kuchyňu vyžaduje pevné upevnenie a špecifickú podporu. Na svojom povrchu by mala udržať nielen taniere s riadom. Musíme byť pripravení na to, že sa o neho z času na čas môže niekto oprieť, a to aj nevedome. Skladacie stoly do malej kuchyne by preto mali byť navrhnuté tak, aby vydržali tlak. Ak nepatríme do skupiny „zlatých ručičiek“, najlepšie je v takomto prípade požiadať o pomoc odborníka. Oplatí sa však investovať do odbornej pomoci, pretože nástenná doska sa ako stôl do úzkej kuchyne bude hodiť.

Iné zaujímavé články