koberec
Nezaradené

Koberce a koberčeky

Koberce a koberčeky – aký si vybrať a čím sa riadiť

Koberce a koberčeky sú jedným z najobľúbenejších dekoratívnych prvkov v našich domácnostiach. Pri správnom výbere dokonale zdôrazňujú usporiadanie miestnosti a zároveň dodávajú interiéru dojem tepla, útulnosti a familiárnosti. Niet divu, že toľko ľudí používa koberce na zdobenie obývacích izieb, spální, jedální, hál a niekedy aj kuchýň.

Ak aj vy zvažujete kúpu koberca do bytu, no neviete si rady s výberom dobrého koberca, tento článok je určený práve vám! Nájdete tam informácie o obľúbených druhoch látok používaných pri výrobe kobercov a tipy, ako vybrať koberec podľa štýlu prevládajúceho v interiéri.

Aké koberce a koberčeky kúpiť? – výhody a nevýhody syntetických kobercov

Jedným z rozhodnutí, ktoré musíte urobiť pri kúpe koberca do bytu, je typ látky, z ktorej je vyrobený. V obchodoch nájdeme koberce a kobečeky z prírodných aj syntetických vlákien. Všeobecne sa uznáva, že čo je prirodzené, je lepšie, no v prípade kobercov táto voľba nie je taká jednoznačná. Samozrejme, ako všetky umelé látky a syntetické tkaniny používané na výrobu kobercov, nie sú šetrné k životnému prostrediu, ale tým ich nevýhody končia.

Polypropylénové a polyamidové koberce sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti oderu a starnutiu, čím si dlho zachovávajú svoj pôvodný vzhľad. A čo viac, sú hypoalergénne, odolné voči rastu plesní, baktérií a krtkov a ľahko sa čistia. Aj pri intenzívnom používaní v často frekventovaných miestnostiach si zachovávajú svoj vzhľad po dlhú dobu. Preto, ak sa pýtate, aký koberec si vybrať, nevzdávajte sa modelov zo syntetických vlákien, môžu sa totiž ukázať ako to správne rozhodnutie!

Aký koberec si vybrať? – výhody a nevýhody kobercov z prírodných tkanín

Ak sa pýtate, aký koberec si vybrať do obývačky a leží vám na srdci dobro životného prostredia, vyberte si model z prírodných vlákien, napríklad vlny alebo bavlny. V porovnaní s kobercami vyrobenými zo syntetických tkanín môžu byť koberce z prírodných materiálov o niečo drahšie, ale zvyčajne sa oplatí. Napríklad vlnené koberce sa vyznačujú vysokou životnosťou, odolnosťou proti deformácii a elegantným, niekedy až luxusným vzhľadom. Navyše sú príjemné a teplé na dotyk a spomaľujú horenie. Bavlnené koberce majú naopak jemný, škandinávsky vzhľad a ľahko sa udržujú v čistote. Niekedy ich môžete prať aj v práčke! Bavlnené koberčeky sú navyše antistatické, takže nepriťahujú prach. Bohužiaľ, v porovnaní s vlnenými kobercami sa oveľa rýchlejšie opotrebúvajú.

Obyčajné alebo vzorované? Ktorý koberec je najlepšie kúpiť?

Mnohí z nás sa pýtajú, aký koberec si vybrať – obyčajný alebo vzorovaný? Nuž, odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Obyčajné koberce a koberčeky sa vyznačujú jednoduchým nenúteným vzhľadom a skvele sa hodia do klasických, škandinávskych a modernistických interiérov. Kvôli chýbajúcemu ornamentu sú nenápadné, ale aranžmán len dopĺňajú, dodávajú mu teplo a útulnosť.

Vzorované koberce sú zasa skvelým doplnkom do interiérov v štýle boho, eklektika a vitage. Najmä vzory ako marocká ďatelina, morské pruhy a rôzne geometrické vzory, ako diamanty a trojuholníky, dodajú interiéru charakter a upútajú pozornosť. Preto, ak si neviete rady s výberom koberca do obývačky, venujte pozornosť štýlu v interiéri, jeho farbám a charakteru a myslite na efekt, ktorý chcete dosiahnuť. Každý interiér je iný a treba k nemu pristupovať individuálne.

Ako si vybrať farbu koberca?

Každý, kto sa pýta, ako si vybrať dobrý koberec, venuje osobitnú pozornosť farbám modelov dostupných v obchode – a je to tak správne! Farba koberca by mala korešpondovať s farbou interiéru, aby bola zachovaná estetická konzistencia celého aranžmánu.

Ako teda zladiť koberec do interiéru?  Najprv zopakujte jednu z interiérových farieb na koberci v odtieni alebo dvoch tmavších alebo svetlejších. Napríklad v obývacej izbe, kde sú steny natreté žltou farbou, sa oplatí zvoliť béžový koberec a v obývačke, v ktorej dominuje červená, sa oplatí zvoliť gaštanový model. Po druhé, dávajte pozor na farbu podlahy a kúpte si koberec, ktorý s ňou kontrastuje. Najmä v miestnostiach s tmavou podlahou bude táto úprava mimoriadne prospešná, pretože svetlý koberec interiér rozžiari a opticky zväčší.

Ako si vybrať veľkosť koberca do obývačky?

Pri zariaďovaní bytu stojí za zváženie aj to, aký rozmer koberca do obývačky zvoliť. Táto otázka je dôležitá, pretože veľa ľudí robí tú chybu, že si kúpia príliš malý koberec, ktorý pokrýva iba časť podlahy pod stolom alebo konferenčným stolíkom. Aranžmán potom pôsobí nevkusne, ba miestami až groteskne.

Oveľa lepšie je investovať do trochu väčšieho modelu, ktorý zakryje celú jedálenskú či sedaciu časť. Toto riešenie bude vyzerať nielen vkusne, ale bude aj oveľa praktickejšie. Keď si sadnete za stôl alebo na pohovku, budete si môcť pohodlne položiť nohy na mäkký a teplý koberec.

Iné zaujímavé články