Nezaradené

Malá rohová sedacia súprava

Môže byť malá izba obývačkou? Prečo nie! Vďaka vhodnému usporiadaniu a výberu multifunkčného nábytku vhodných tvarov a farieb sa môže stať reprezentatívnym takmer každý interiér. Dobré miesto na oddych a zábavu hostí sa neráta do veľkosti, ale do využitia potenciálu interiéru a využitia ergonomických a elegantných riešení. Sedačka do malej obývačky je prvkom zariadenia, ktorý väčšinou musí spájať dennú a nočnú funkciu a navyše nemôže zaberať príliš veľa cenného miesta. Odporúčaným kusom nábytku je malá rohová sedacia súprava, ktorá priaznivo ovplyvní celú miestnosť, zvýši jej funkčnosť a estetiku. Skontrolujte si, na čo sa zamerať a čo treba zvážiť pri jeho výbere.

Prečo je malá rohová sedacia súprava určená do malých priestorov

Rohové sedacie súpravy boli donedávna spájané s veľkými a ťažkými rozmermi. Našťastie dizajnéri nábytok zoštíhlili, dodali mu ľahkosť a funkčnosť. Malá rohová sedacia súprava môže vďaka svojej konštrukcii bežne zaujať miesto pri stene. Stojí však za trochu nonšalancie a nastaviť ju tak, aby vyjadrovala funkcie v miestnosti. Rohová sedačka posunutá jednou časťou od steny, automaticky rozdeľuje miestnosť malej obývačky na oddychovú zónu a jedálenskú zónu. Prípadne je hranicou medzi obývačkou a kuchyňou – ak ide v skutočnosti o jednu miestnosť. Pohodlie a praktickosť pre rohovú pohovku je základ. V malých apartmánoch a rovnako obývačkách by pohovka mala slúžiť aj ako posteľ. Rohová sedačka navyše zaberie menej miesta ako tradičná sedacia súprava zložená z malej sedačky a dvoch kresiel a zároveň je pohodlná a zmestí sa do nej toľko domácností ako tradičné riešenie.

Veľkosť rohovej sedacej súpravy pre malú obývačku

V interiéroch s malou plochou má správne využitie každého centimetra kolosálny význam. Stačí jedna malá chybička a vidina pohodlia môže spadnúť do povestných ruín. Rohová pohovka musí byť kompaktná a pohodlná. V tomto prípade nejde o spontánne a neuvážené nakupovanie. Pred výberom malej rohovej sedacej súpravy do malej obývačky sa oplatí premerať celú miestnosť a podľa toho ju naplánovať. To vám umožní určiť približné rozmery gauča. V malých obývačkách sú sedačky v tvare L tým najlepším riešením, pretože umožňujú jednoduché usporiadanie a umiestnenie nábytku, či už v rohu alebo inde. Zameraním na modulárnosť sa sedačka individuálne prispôsobí konkrétnej miestnosti a v budúcnosti sa prispôsobí zmenám v usporiadaní nábytku.

Pri výbere dokonalej sedacej súpravy pre malú obývaciu izbu venujte pozornosť:

 • jeho funkčnosť je prispôsobená individuálnym očakávaniam
 • žiadne podrúčky, ktoré sú skutočnými zlodejmi priestoru, alternatívne si môžete vybrať zvislé, rovné a úzke podrúčky
 • modularita umožňujúca akékoľvek úpravy a zvýšenú ergonómiu
 • pomer veľkosti sedačky k ploche obývačky a plánované usporiadanie
 • ľahkosť konštrukcie bez zaoblenia presahujúceho vonkajšiu líniu základného puzdra

Okrem veľkosti vypočítanej v obryse je dôležité, aby bola prispôsobená výške a hmotnosti používateľov. Prirodzene, nie je možné splniť každý parameter – členovia domácnosti sa líšia svojou fyziológiou, preto je také dôležité, aby malá rohová sedacia súprava disponovala riešeniami, ktoré umožňujú nastavenie sedadla alebo opierok hlavy. Optimálna veľkosť rohovej sedačky určenej do malej obývačky je taká, v ktorej sa sediaci môžu nohami dotýkať zeme. Navyše, nízki ľudia budú mať lepší odpočinok v rohoch s plytším sedadlom a vysokí ľudia – s hlbokým.

Tvar sedačky a malá obývačka

Zákazníci si môžu vybrať rohové sedacie súpravy v tvare L a U. Do malých obývačiek dizajnéri odporúčajú zvoliť úhľadné L, ktoré nie je obojstranne zastavané a umožňuje tak praktické využitie priestoru s možnosťou rozdelenia na zóny. Napriek tomu sa nedajú vyškrtnúť rohové sedacie súpravy v tvare U, ktoré majú široké spektrum priaznivcov. V tomto prípade sa treba vyhnúť jednotným riešeniam, teda tým, ktoré neumožňujú upraviť rozloženie pohovky v interiéri malej obývačky. Ideálne budú preto sedacie súpravy, kde je jednou z častí odnímateľná časť. Vďaka tomu sa dá rohový puf použiť ako praktický konferenčný stolík alebo opierka na nohy a v závislosti od situácie ho odoberiete, aby ste získali viac miesta.

Na dizajne záleží – farba, materiál a doplnky

Malé obývačky sa vyznačujú tým, že sa dajú ľahko stlmiť nielen veľkosťou nábytku, ale aj farbami, textúrami a konštrukciou. Malá rohová sedacia súprava vo svetlejších farbách sa bude hodiť do nie príliš veľkej obývačky. Rozhodne musíte odmietnuť všetky druhy čiernej a sýtohnedej, ktoré interiér opticky zmenší. Dobré je siahnuť po rohovej sedačke z materiálu s jemným leskom, napríklad prepletaného striebornou alebo zlatou niťou. Ak sú steny interiéru malej obývačky v odtieňoch bielej, môžete skúsiť zelenú v stredných odtieňoch, dobre budú vyzerať aj odtiene modrej a svetlošedej.

Je absolútne nemožné šetriť na úkor kvality poťahovej látky. V prípade sedačiek pre malú obývačku, poťahové materiály ako:

 • syntetické, zvyčajne vyrobené z nylonových vlákien, zaručujúce odolnosť a dostupnosť v mnohých textúrach a odtieňoch
 • ženilka – príjemná na dotyk, odolná voči nečistotám a trvácna vďaka dvojitým vláknam, bohužiaľ sa ľahko zatŕha
 • mikrovlákno – odolné, mäkké a antistatické
 • žakár – lacný, odolný a dostupný v mnohých vzoroch tkaniny, ktorý je bohužiaľ náchylný na nadúvanie
 • velúr – príjemný na dotyk, odolný voči nečistotám, mal by byť prezentovaný vo svetlých pastelových farbách v malých obývačkách

Rohová sedačka môže a mala by mať okrem farby a materiálu aj pútavé a praktické doplnky. Vankúše umožňujú vkusné aranžérske šialenstvo. Nemusia nutne farebne ladiť so sedacími súpravami, práve naopak, môžu byť farebným akcentom, ktorý oživí interiér. Nemali by ste siahať po prešívaných modeloch, ktoré umelo pridávajú na hmotnosti a celok pôsobí masívne.

Kráľovský kútik v malej miestnosti – funkcie, ktoré sa oplatí mať!

Tak ako nie každé auto je luxusné, nie každá rohová sedacia súprava stojí za našu pozornosť, ak od nej očakávame komfort, funkčnosť a multitasking. Práve tieto doplnkové funkcie rozhodujú o našom pohodlí a spokojnosti. Nie je nič horšie ako hlavný kus nábytku do obývačky, ktorý namiesto potešenia pridáva prácu navyše, napríklad s vypchávaním obliečok v rohoch.

Dokonalá sedačka pre malú obývačku má:

 • funkciu spánku a stredne tvrdé sedadlo
 • jednoduchá funkcia sklápania jednou rukou
 • nádoba na podstielku
 • výsuvné a nastaviteľné sedadlo umožňuje nastavenie podľa výšky a individuálnych preferencií užívateľov
 • pohyblivé, nastaviteľné opierky hlavy
 • nohy, ktoré uľahčujú presúvanie nábytku (niektoré pohovky majú skryté kolieska) vhodné profilovanie

Pri zariaďovaní malej obývačky sa výber rohovej sedačky ukáže ako španielska dedina. Ide o nákup, ktorému sa oplatí venovať väčšiu pozornosť, aby ste si namiesto zdanlivo dobrého modelu kúpili taký, ktorý bude kedykoľvek skutočným miestom odpočinku.

Iné zaujímavé články